XXX DNI CHEŁMŻY

Po raz 30. na urodzinach Chełmży kilka tysięcy osób bawiło się między innymi na pokazie sprzętu strażackiego, w wesołym miasteczku oraz na pikniku rodzinnym. Nawet ulewne deszcze nie zniechęciły chełmżan do hucznego świętowania jubileuszowych dni miasta. Wśród bardzo wielu przygotowanych konkursów, wystaw, koncertów każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Trzydzieste Dni Chełmży rozpoczęły się już w piątek plenerem malarskim młodzieży z Gimnazjum nr 1 oraz sekcji plastycznej Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury. W bibliotece otwarta została także wystawa modeli zbierającej w ostatnim czasie wiele wyróżnień pracowni Combat.

Oficjalne otwarcie Dni Chełmży rozpoczęło się przemarszem przez miasto korowodu barwnych postaci poprzedzanych przez orkiestrę dętą. Tradycją już jest, że urodziny miasta ogłaszane są granym na żywo hejnałem. Po uroczystym przemówieniu burmistrza Jerzego Czerwińskiego zabawa ruszyła pełną parą. Na scenie pojawili się wykonawcy z Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury, a także zespół muzyczno- taneczny GAMA, teatrzyk Wesołe Skrzaty oraz grupa Living On Venus.

W sobotę można było wybierać atrakcje od rana. Na rynku na chętnych czekały stoiska Jarmarku Łozańskiego. Sporym zainteresowaniem cieszyły się pokazy sprzętu strażackiego i wesołe miasteczko. Policjanci pokazywali najmłodszym metody uzyskiwania odcisków palców, rowerzyści mogli skorzystać z bezpłatnego oznakowania swoich jednośladów.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się piknik rodzinny organizowany przez Agencję RLV, samorząd, Bibliotekę Miejską oraz „Nowości”. Gwiazdą koncertu był Mirek Jędrowski – Biesiada Śląska, który swoim występem bawił publiczność do późnych godzin wieczornych.

Podczas trzydniowych obchodów odbyło się mnóstwo konkursów, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przed scenami na rynku oraz na stadionie miejskim bawiło się kilka tysięcy osób. Mimo bardzo niesprzyjającej pogody chełmżanie pokazali, że nawet mocny deszcz nie im w stanie zakłócić dobrej zabawy. W końcu urodziny miasta są raz do roku. Tym razem obchodzono je po raz trzydziesty, choć Chełmża jest o wiele starsza. Prawa miejskie nadano jej bowiem już 22 lipca 1251 roku łącznie z aktem ogłaszającym rozpoczęcie budowę dzisiejszej dumy miasta – kościoła konkatedralnego Trójcy Świętej, ówczesnej siedziby biskupa chełmińskiego.

Reklamy